Zabezpieczenie łodzi na zimę
Kiedy robi się coraz chłodniej, sezon żeglarski kończy się. Łodzie przybijają do brzegu, a ich właściciele wiedzą, że teraz priorytetem jest zabezpieczenie łodzi na zimę. Zanim jednak łódź zostanie finalnie zabezpieczona, czeka Cię sporo pracy na pokładzie. Warto wykonać wszystko solidnie, ponieważ to pomoże przetrwać łodzi trudne warunki i zminimalizuje ryzyko przykrych niespodzianek na początku nowego sezonu. Jak zatem zabezpieczyć łódź na zimę? Jakie prace wykonać? O czym warto pamiętać? Oto checklist, którą warto odznaczyć.
Sprawdzenie stanu technicznego
Czas poza sezonem, to moment, kiedy jest możliwość dokładnego zadbania o stan techniczny jachtu czy łodzi. Można wówczas wykonać konserwację wielu elementów jednostki, które w sezonie ulegają szybkiemu zużyciu. Dotyczy to zewnętrznych, jak i wewnętrznych elementów. Zanim wykona się zabezpieczenie łodzi na zimę, warto też przeprowadzić dokładne oględziny kadłuba i innych jej części. Realny stan kadłuba widać dopiero, gdy łódź jest wyciągnięta na ląd. Chłodne miesiące to też czas, gdy możesz bez problemu oddać silnik do przeglądu.
Porządkowanie wnętrza
Plandeki na łodzie to przysłowiowa „wisienka” w ich zabezpieczaniu na zimę. Przygotowując łódkę trzeba zadbać również o jej wnętrze. Ważne jest pozbycie się śmieci, resztek napojów, jedzenia. Należy usunąć wszelkie nieczystości, które mogłyby z czasem ulec gniciu lub innim procesom powstającym w wyniku czynników atmosferycznych, np. ujemnych temperatur. Kolejnym krok to gruntowne wysprzątanie wnętrza, aby za kilka miesięcy z przyjemnością zacząć sezon.
Opróżnianie łodzi
Warto zrobić to dokładnie, zwracając szczególną uwagę na wszelkie przedmioty, których nie powinno się zostawiać na pokładzie bez nadzoru. Akumulatory i inne źródła prądu, butle gazowe czy sprzęt elektroniczny z bateriami lepiej schować w bezpieczne miejsce, aby uniknąć ryzyka wybuchu czy pożaru w wyniku awarii. Natomiast inne przedmioty, w tym sprzęt AGD, RTV czy kamizelki ratunkowe, warto przenieść do suchego miejsca – ich obecność może zakłócić zimowe slipowanie.
Czyszczenie łodzi
Podczas czyszczenia łodzi przed zimą, należy zadbać szczególnie o miejsca, które podczas sezonu bywają trudne do utrzymania w czystości. Tu znaczenie duże znaczenie ma pozbycie się plam trudnych do usunięcia. Powstają one najczęściej ze smarów, olejów. Istotne jest, aby dokładnie się ich pozbyć. Nieusunięte mogą pozostawić trwałe ślady na kadłubie i innych elementach. Trzeba też przeprowadzić czyszczenie kadłuba z osadów, glonów i kamienia. Natomiast drewniane elementy dobrze jest zabezpieczyć specjalistycznymi preparatami, by uniknąć pleśni i grzybów.
Slipowanie łodzi
Proces wyciągania łodzi, czyli slipowanie, wymaga uwagi i fachowych umiejętności. Na lądzie jacht powinien być ustawiony pod kątem, aby umożliwić odpływ wody. Stosowanie stabilnych podpór, takich jak kobyłki, równomiernie rozkłada ciężar kadłuba, minimalizując ryzyko deformacji. Im więcej punktów podparcia, tym mniejsze obciążenie w jednym miejscu, co zapobiega wgnieceniom powstającym po długim okresie postoju.
11/12/2024
Przewiezienie łodzi na miejsce zimowania najlepiej powierzyć firmom, które się w tym specjalizują. Na rynku dostępne są naczepy z rolkami dostosowującymi się do kadłuba oraz kołyski stabilizujące łódź podczas transportu. Doświadczeni przewoźnicy nie tylko transportują łódź, ale także zajmują się załadunkiem i rozładunkiem.
Zabezpieczenie łodzi na zimę
Plandeka to jeden z kluczowych elementów zimowej ochrony łodzi czy jachtu. Warto wybierać plandeki na łodzie dobrej jakości. Tym bardziej, że można zrobić plandeki na łodzie na wymiar. Dostosowane dokładnie do Twojej łódki. Dlaczego profesjonalne plandeki są najlepsze? Przede wszystkim specjalistyczne plandeki na łodzie nie tylko odcinają dostęp wody i śniegu, ale też zapewniają odpowiednią wentylację, chroniąc kadłub przed niszczącymi warunkami pogodowymi. Plandekę należy naciągnąć bez nadmiernego naprężenia, aby uniknąć nacisku na wystające elementy i odkształceń materiału.
Nie polecamy przykrywania łódki folią, gdyż zazwyczaj odcina ona dopływ powietrza, sprzyjając wilgoci i korozji.
Zabezpieczenie łodzi na zimę – różne rodzaje plandek
W Uniplanie wykonujemy plandeki na łodzie na wymiar – plandeka na łódź z wentylacją, plandeka na łódź transportową, plandeka na łódź wędkarską, plandeka na łódź portową, plandeka na motorówkę, plandeka na łódź bayliner, plandeka na ponton, plandeka na jacht motorowy, to tylko niektóre nasze realizacje. Niezależnie od rodzaju łodzi szyjemy plandeki na wymiar proponując zawsze najlepsze rozwiązania.